Cennet Filipinler’in turkuaz köşesi: EL NIDO

Cennet Filipinler’in turkuaz köşesi: EL NIDO

Bazı şarkılar vardır dinlediğinde ne kadar mutlu olursan ol aniden efkarlanmadan edemezsin,

Hayatın bazı zamanlarında ise tüm şarkıların seni ve hikayeni anlattığını sanırsın..

Öte yandan, kimi yerler vardır ki tüm zamanların en hüzünlü müziği de olsa kulağını dolduran, kalbinin pırpır edişini engelleyemezsin..

Hiç bir müziğe, sese ihtiyacın olmayan şimdilik dünyanın en tropik havaalanına sahip olduğunu iddia edebileceğim El Nido, işte bu yerlerden biri.. Şu plaj ve havaalanının dip dibe olduğu ünlü Princess Juliana havaalanı gibi henüz keşfedilmemiş olsa da “Suya değdi mi o?”diye bakarken piste iniş yaptığın ve her tarafı yeşilliklerle dolu minnak bir pist kendisi. Havaalanı diye anılan yer ise kapısı, penceresi olmayan içeride kuş seslerinin yankılandığı , ağaçların yapraklarının içeriye dekor olarak girmek üzere ısrarcı olduğu ve tüm bu doğallığa karşın 1 saate kadar ücretsiz wifi hizmeti sunan bir  nevi büyükçe durak aslında..

Türkiye’den uçuş olarak direk ya da aktarmalı Manila’ya Filipinler’in başkentine indikten sonra 7000’den fazla adadan hangisine gitmek isterseniz uçak, feribot gibi çeşitli opsiyonlarla ulaşım yöntemleri mevcut. El Nido’ya da Manila’dan direk uçuşla, ya da uzun saatleri tercih ederseniz feribot ile ulaşmak mümkün..

El Nido, batıdaki Palawan adasının en kuzeyindeki salaş mı salaş bir balıkçı kasabasıyken, gittikçe popülerleşen ve aynı oranda büyüyen bir turist destinasyonu.. Havaalanından başlayan ve seyahat boyunca hayatınızdan çıkmayacak olan tricyclelar tam olarak Asya’da görmeye alıştığımız tuktukların yandan yemişi :), tuktuktaki gibi motorun arkasına eklenmiş alana değil, soförün yanındaki iki kişilik alana oturuyorsunuz çünkü..

El Nido merkezde kalanlar için 15-20 dklık yemyeşil bir tricycle sürüşü sonrası merkeze varıyorsunuz. (200-250PHP) Başından sonuna 15 dakikada yürünebilecek kasaba aslında tam olarak şu dörtlüden oluşuyor: Pansiyon, cafe, restaurant ve tur ofisleri.. Hah bir de her köşede karşılaşacağınız su geçirmez çanta ve telefon kılıfı satan seyyar satıcılar 🙂 hazırlıksız geldim diye üzülmeyin turlar ve selfieleriniz için her şey düşünülmüş durumda..

Daha önce Krabi Tayland’ta bulunanlar da farkedeceklerdir ki tam olarak Aonang merkezdeki koyun aynısını buraya koymuşlar ve etrafına kasabayı yerleştirmişler.. Zira bazı turların buradan kalkması nedeniyle tam olarak aynı tekneler mevcut ve şortunu sıyırıp tekneye yürüyen Çinli kafileler tam olarak aynı manzarayı sunabiliyor. God Bless Chinese New Year ve benim mükemmel  ve istikrarlı zamanlamam..

Suyun rengi de Aonang ile aynı olunca bir hayalkırıklığı mı acaba derken tam olarak da tam tersi olduğunu ilerleyen zamanlarda kanıtladı kendisi çok şükür..

İngilizce sadece alfabe bilen biri dahi burada tatilin püf noktasını kavrayabilir zira tur programları harfler ile anılıyor: A,B,C ve D diye en bilinenlerden herkes en iyisinin A ve C olduğunu çoktan öğrenmiş geliyor.. 3-4 günlük bir programın 2 günü işte bu turlarla geçiyor, fazla vakti olan ise daha fazlasını deniyor; yoksa gerçekten B ve D turlarının varlığını sürdürmesi, Tur isimlerini bu kadar kolaylaştıran bu pratik zekalı ve turist canlısı (şimdi uydurdum böyle mi denir 🙂 ) lokallerden beklemeyeceğim kadar saçma olurdu..(zira hiç b ve d ye katılan biriyle de tanışmadım..)

Gelelim turların içeriklerine:

(fiyatlar 1200-1500PHP civarlarında)

Tour A:  Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu Island, 7 Commando Beach

Small lagoon: “Beni sorarsanız bazen cennet yeri, bazen cehennemin dibi evim gibi evim gibi” 🙂

Small Lagoon

Tam olarak bir gece Türkiye’den çıkıp, ilk turumda ilk durak olan Small Lagoon’da hislerime tercümandır.. Hayatımda gördüğüm en güzel suya sahip, tanımlayamadığım bir coğrafyada ağzımın kulaklarıma kadar uzayabildiğini kanıtlamıştır kendisi..Sonraki noktalar ise bunun sürekliliğini sağlamaya çalıştılar diyebilirim..

Tur A genel olarak tam olarak deniz ortasındaki kayalıklar arasına gizlenmiş turkuazın binbir tonundaki lagünlere doyacağınız ve hayran kalacağınız bir tur.. Doğal hayatın korunması nedeniyle tekneler içeriye girmiyor.. (400PHP) Önemli ipucu: Ek olarak kano kiralayıp hızlıca yol alabilir ve kısıtlı zamanda tamamını gezme fırsatı bulabilirsiniz.. Şnorkel hayallerinizi tur C’ye saklamak zaman ve görsel olarak daha mantıklı olacaktır..

Shimizu adasında deniz ürünlerine ve sarı renk karpuza doyacağınız bir öğle yemeği sonrası ise 7 commando beach’te denize girebilir, sahilde bira keyfi yapabilir, voleybol oynayabilir ya da tarzancılık oynayabiliirsiniz:)

Tour C: Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach, Matinloc Shrine, Helicopter Island.

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere tur C daha çok kayalıklar arasına kenarına saklanmış sürprizli sahillerden oluşuyor.. Hepsi birbirinden şakalı ve güzel manzaraya sahip bu sahillerden sonra ise yine suyun rengine aşık olunacak Matinloc Shrine’da bol deniz ürünlü öğle yemeği sonrası dönüş yolundaki Helikopter adasında mola veriliyor..

Star Beach sualtı

Bunlar içerisinde Star Beach ise toplamda15 metreyi geçmeyecek ve bir kovuğun ardına saklanmış olmasa da diğerlerinden çok daha fazlasını sunabiliyor diyebilirim.. Dalış konusunda uzman olmasam da bildiğim kadarıyla Fethiye’de 10 metreden önce göremeyeceğiniz denizaltı dünyası burada bir kol mesafesinde.. Hatta yüzerken mercanlara dizinizi çarpıp ufak bir anıyı da eve götürebiliyorsunuz.. Ve böyle güzelliklere de bir o kadar yakın olmak anısını da ..

 

EL Nido sadece turlarla açıklarında güzel sulara ulaşabileceğiniz bir lokasyon olmanın ötesinde kasaba yakınlarındaki koylarında da benzer güzellikleri sunarak Krabi’den ayrışıyor kanımca..

Zira Las Cabanas sahilinin tabii öncesinde kuş bakışı hayatımdaki ilk Zipline deneyimim ile tanışmamın bir ayrıcalığı da olsa gerek bendeki yeri ayrı diyebilirim..

Yunan’ın güzel sahillerinin GüneyDoğu Asya versiyonu diye tanımlanabilir kendisi.. Birbirinden şirin beach barlarında ucuz ötesi alkol ve deniz ürünlerine doymak mümkün.. San Miguel ve Red Horse lokal biraları da ihmal etmeyelim ama;)

Ben kocaman uçsuz bucaksız bir sahil istiyorum, gerekirse orada da birkaç gün konaklayabilirim merkezden uzak olsam da sorun değil diyenler için ise Nacpan Beach mevcut..Suyu ayrı mekanları ayrı güzel..

Bunlardan hangisinin akşam manzarası daha güzel sorusuna ise kendiniz karar verin..

     

Ama içlerinden biri benim lifetime favorim olmaya aday..

Gün battıktan sonra napıla ki diyenler için deniz ürünlü, sushili, pizzalı ya da falafelli opsiyonlardan seçeceğiniz yemeğinizi yedikten sonra Reggea ya da Club music dinleyebileceğiniz iki gece mekanı neredeyse yan yana..  (Red Monkey ve Sava)

El Nido, İspanyol cazibesi uyandırıp da Güney Doğu Asya’nın tüm coğrafi güzelliklerini sunan, üstelik bunu sıcakkanlı ve her daim güleryüzlü Filipinli ev sahipleriyle ve her ne kadar aksan sorunları olsa da İngilizce yapabilen, dünyanın hiç bulunmadığım yerlerinden ve daha önce hiç tanışmadığım milliyetlerinden insanlarla kesiştiğim, lüks arayışı içinde olmayan tüm sevdiklerime önerebileceğim ve belki de sevdiklerimle tekrar keşfetmek isteyebileceğim bir cennet köşesi..

Kimbilir bir sonrakinde belki de Profesör ve Raquel ile karşılaşırım 🙂

El Nido yolcularına, sonrası ben her ne kadar bambaşka bir coğrafya sunan ve çok da mantıklı bir tur rota kombinasyonu yaratmayacak Bohol’e geçmiş olsam da; coğrafi olarak EL Nido ile büyük benzerlikleri bulunmasına rağmen mutlaka bir feribot uzaklarındaki Coron’a geçmelerini öneririm..

Ek bilgiler:

  • Havaalanında 1 USD yaklasık 52 PHP;  1 EUR yaklasık 63 PHP dolaylarında para bozdurmak mümkün, EL Nido bundan bile pahalı o yüzden gönül rahatlığı ile bozdurabilirsiniz.
  • Yine iner inmez lokal sim kartı alarak sizi sevenleri kendinizden nefret ettirecek internet paylaşımlarında bulunabilirsiniz, sadece El Nido internet anlamında çok başarılı değil..Ama sanal varlığınızı sürdürmek için yeterli  4GB+ 1 GBseçmeli sosyal medya paketi 2 haftalık 599PHP; 8 GB versiyonu ise 999PHP
  • Zipline için diğer adalarda daha atraksiyonlu rotalar mevcut, Las Cabanas çok heyecanlı olmasa  da manzarası keyifli bir opsiyon..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Booking.com