Doğu’nun çiçeği: Zakynthos

Doğu’nun çiçeği: Zakynthos

Farketmeden saçından süzülüp denizin dibini boylayan tokanı 7-8 metre sonra farkedip aramaya dönebilir misin? Döndüğünde elinle koymuş gibi bulabilir misin? Bulabilmek ve bulabileceğinden emin olmak.. Zakynthos’a merhaba diyebilirsin!
İki yarısı siyah ve beyaz kadar birbirinden uzak bu Iyonya adasının. Güney ve doğusunda  Yunanya’nın birçok adasında, kıyısında görmeye alıştığımız tertemiz, yeşil suyu olan upuzun kocaman kumsallı sahiller.. Kuzey ve batısında ise batıya doğru gittikçe yükselen dağlar adeta denize yukarıdan hasret bakan gökyüzüne çanak tutmuşlar denizin renginin bir parçası olabilsin diye.
Hemen hemen herkesin nam-ı diğer “Shipwreck” koyu (Novagio plajı) fotoğraflarına maruz! kalıp ziyarete niyetlendiği adanın ne mutlu ki bundan çok daha fazlası var hayranlarına sunabileceği..  Ne dağlar ne İNSANLAR!  ne de VERGİLER! 🙂 yeşilliğine engel olmuş, turkuaz sularının kenarlarında en kayalık yerlerinde bile yeşilliklerle sunabilmeyi başarmış kendisi.

Kelime hazneme bir yabancı kelime daha eklemiş olmasına saygımız sonsuz elbet  ama diğer saygıdeğer yönü ise insanoğlunun her ruh haline hitap edebilmek konusundaki anlayışlılığı ve  esnekliği diyebilirim.. Bir gün sahilde öylece tembel tembel uzanmak, bira&patatesim &kalamarım ayağıma gelsin dersen de gidebilecek en az 3 sahil bulabilmek; başka bir gün SUP denemek istersen de gidebileceğin birkaç sahilin var olması. Ya da bugun de kayalardan atlayarak suya girmek istiyorum hatta mümkünse hiçbir tura katılmadan kendi “snorkelling” turumu kendim yapmak istiyorum da diyebilirsin.
Ama ben turlara katılarak rehber eşliğinde ve birçok insanla birlikte keşfedenlerin diyenlere de sunabileceği birçok turu, oldukça müşteri odaklı ve TR’deki gibi boğucu olmak yerine yönlendirici olmayı başarabilen ve oldukça ekonomik opsiyonlar sunan tur acentaları mevcut.. İşte Türkiye’deki her lokmanda başında bekledikçe arttığı öngörülen hizmet kalitesinin aksine sevdiğimiz Yunan turizm anlayışı ile karşılaştığımız ilk nokta!
Gün boyunca Zante merkezden başlayıp aynı noktada biten adanın her noktasını görebileceğin bir turu 25 Eur’ya alabilirken, yarım günlük opsiyonlarla  en meşhur Shipwreck ve Blue Caves turunu 18-20 Eur’ya ya da sadece Caretta Caretta odaklı turlara da benzer bir fiyatla katılabilmek mümkün.
Ah ben çok keşfedemediğim için hayranlığımı deneyimden ziyade sadece varlığına olan saygımla sunurlayabileceğim önemli bir noktayı da atladım tabii. Adanın güney kıyılarında kurulan ve korunan national marine park ile Caretta Caretta’ların korunması amaçlanıyor.. Deniz yakınından geçtiğim kadarıyla yine çok güzel..
Ben çok deneyimleyemedim diyorum tabii ama bir yandan elin Koreli’si çoktan gelip dizi bile çekmiş  bu sahillerde 🙂 Bunu az önce öğrenmemle tatilde anlam veremediğim Asyalı popülasyonu konusunda da aydınlanmış bulunuyorum..
Kısaca güzel bir deniz için opsiyonlar:
Kumsalı geniş organize sahiller için güneyde Laganas, Kalamaki (haavaalanı da burada), Güneydoğu da Vasilikous, Gerakari, Banana Beach, Zante merkezin hemen kuzeyinde Tsilivi Beach, biraz daha kuzeyde ise Alikes Beach.
Kayalık yerlerden ufak kumsallı, bazen tam taşlık kıyılardan turkuaz sulara dalabilmek isteyenler için  kuzeydoğu kıyılarında Xigia Beach,  hemen güneyinde Pelagaki-Lithari Beach (ki yüzerek hemen yanındaki ıssız koylarda karaya basmanın değeri paha biçilemez!),  hemen kuzeyinde bir büyük versiyonu diyebileceğimiz Makris Gailos,  daha kuzeyde adanın diğer limanı olan Agios Nikolaos..
Adanın batısında ise mevcut bilgimle arabayla ulaşılabilecek tek nokta olan yanda resmi bulunan Port Limnionas! Arabayla ulaşılabilir dediysem de öyle çok da kolay bir yol beklememek lazım, böyle bir güzelliğe ulaşmak çok da kolay değil elbet.. Zira Google maps çok şahane! ormaniçi yollarına da saptırabilir kısayollar için 🙂
Eh arabaların oldukça zorlandığı bu yollarda toplu ulaşım beklemek de komik olurdu. Merkezi noktalarda dahi adada toplu ulaşım çok kısıtlı maalesef.. Arabasıyla feribot yolunu tercih etmeyip, Atina ya da Selanik’ten uçuşla gidenler için greeka.com dan araç kiralamalarını şiddetle öneririm. Zira şimdiye kadar çeşitli lokasyonlarda günlük kiraya en az 50-60 Eur vermiş biri olarak 6 günlük 167 Eur ödemiş olmak gerçekten hoşuma gitti 🙂
Şimdi gelelim bayram tatili boyunca çeşitli kişilerin kalemine konu olmuş yeme içme sektörüne..
Açık söylemek gerekirse bulduğum her tatili yeni bir yer, mümkünse bir ada vs keşfetmekle değerlendirmeye çalışma gayesinde bir insan olarak çok uzun zamandır Türkiye kıyılarında ki FİYAT lara maruz kalmadığımdan bir iddiam olması saçma olur ancak İstanbul şartlarında yaşayan biri olarak ne tahmin etmesi ne de buna maruz kalmış birinci ağızlardan deneyimlerini işitmek zor diyebiliriz. TL kazanan ve son 3 yılda parası 50%’den daha fazla değer kaybetmiş biri olarak bile ucuz olduğunu düşündüren mükemmel deniz ürünleriyle dolu bir hafta geçirdim diyebilirim..
Daha önce nasıl oldu da denememiş olduğuma şaşırdığım Saganaki çeşitlerinden karidesli olanı ve domates soslu kalamar favorim oldu diyebilirim.. Sanıyorum Zakynthos’un Yunanistan’ın İtalya tarafındaki adalardan biri olmasının yemeklere yansıması diyebiliriz buna, domates etkisi 🙂 Domatesli ve maydanozlu bir kalamar hayal etmemiştim daha önce! 🙂
Her kurulan masada bir iki yemeği mutlaka sevmek mümkün elbet ama masadaki her şeyi sevmek isteyenler için bir yer var ki oda kesinlikle merkezdeki Thymalos, balık restaurantı. 2 kez gitmeye değecek,  Fisherman’s risotto ve spagetti ile malum kalamarı efsane yer olur kendisi..
Ammoudi yakınlarında kalan olursa güzel atmosferi için Taverna Amoudi hissedilesi..(ki burada kalanlara otelimi de odada vakit geçirmek istemeyeceğiniz bir adada olduğunuzu varsayarak gönül rahatlığıyla önerebilirim: Calypso Studios Zira otel sahibesinin zeytinyağı hediyesini büyük bir afiyetle tüketmeye devam etmekteyim :))
Ya da incecik korkulukların koruduğu! uçurumdan aşağı düşme korkusunu aşarak romantik ortamı hissedebilirim diyenler için Kampi’de gün batımı deneyimleyesi..
Kısaca sevgili ziyaretçi, Zakynthos tekrar gidilesi..
Bu güzel manzarada hepimizin kendini güzel, sevgi dolu ve huzurlu hissedeceği nice tatillere/ ANLARA/  kalksın kadehler o zaman.. :*

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Booking.com